Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Przekaźniki SSR - sterowanie zero-crossing” oraz random
Przekaźniki SSR - sterowanie zero-crossing” oraz random

Przekaźniki SSR (mocy, napięcia, prądu, prędkości, oświetlenia) sterowanie „zero-crossing” vs „random” a może „w maksimum napięcia”?

 

W zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się zarówno przekaźniki półprzewodnikowe załączane w zerze (Zero-Crossing) jak i załączane w danym momencie (Random turn on). Jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami przełączania? Oto kilka odpowiedzi.

Przełączanie w zerze (Zero-Crossing)

W przypadku sterowania w zerze przełączenie zasilania następuje tylko na początku sinusoidy. W rzeczywistości przełączanie składowej mocy ma miejsce tylko przy napięciu bliskim zeru.

W przypadku obciążeń rezystancyjnych lub pojemnościowych lepiej jest stosować takie rozwiązanie, ponieważ ogranicza ono di/dt, zakłócenia w sieci oraz zwiększa trwałość załączanego urządzenia i przekaźnika.

Przełączanie tylko przy przejściach bliskich zero minimalizuje lub eliminuje zakłócenia zasilania wynikające z inicjowania lub kończenia przebiegu wyjściowego prądu przemiennego w połowie cyklu. Jednakże trzeba być świadomym, że przekaźniki SSR z przejściem przez zero mogą nie być w stanie wyłączyć się przy obciążeniach o dużej indukcyjności.

Zaletą metody załączania „w zerze” jest fakt, że napięcie na obciążeniu rezystancyjnym narasta stopniowo, co szczególnie w przypadku żarówek ma znaczący wpływ na przedłużenie ich żywotności.

Zastosowanie: Grzałki oporowe, promienniki podczerwieni, lampy żarowe.

 

Przełączanie w danym momencie (Random turn on)

W przypadku sterowania w danym momencie (Random turn on) przełączenie zasilania następuje natychmiast po podaniu napięcia sterującego (czas włączenia krótszy niż 100 μs).

 ssr sterowanie random

Ten typ sterowania jest stosowany do wszystkich obciążeń indukcyjnych, gdzie przesunięcie fazowe między napięciem a prądem może powodować problemy (silniki, wentylatory). Jest on również stosowany w aplikacjach, w których wymagana jest precyzyjna kontrola mocy dostarczanej do obciążenia.

Zastosowanie: Elektrozawory, elektromagnesy, LEDy, silniki, styczniki, transformatory.

 

Przełączanie w maksimum napięcia

Metoda jest dedykowanymi do sterowania obciążeniami o charakterze wybitnie indukcyjnym, takimi jak transformatory. Umożliwia ona załączenie obciążenia w momencie wykrycia pierwszej wartości szczytowej przebiegu napięcia obciążenia. Ogranicza to znacznie przeciążenie prądowe przy załączaniu takich obciążeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium