Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czyszczenie suchym lodem - pytania i odpowiedzi (FAQ)
Czyszczenie suchym lodem - pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czyszczenie suchym lodem (FAQ)

Co to jest suchy lód?

Suchy lód to dwutlenek węgla w postaci stałej. Może być produkowany w postaci peletów lub bloków o różnych rozmiarach.

Co to jest czyszczenie suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem to nowoczesna metoda, w której granulki suchego lodu zastępują tradycyjne materiały do czyszczenia, takie jak piasek, woda, szkło i plastik. W przeciwieństwie do piaskowania proces nie pozostawia żadnych wtórnych odpadów. Jedynym odpadem, jaki należy usunąć, jest usunięta powłoka, którą można normalnie zamieść lub odkurzyć z podłogi pod obrabianym przedmiotem. Proces jest suchy i nieprzewodzący, dlatego nadaje się do stosowania w silnikach elektrycznych i obwodach elektrycznych.

Jak działa czyszczenie suchym lodem?

Granulki suchego lodu znajdujące się w strumieniu sprężonego powietrza uderzają w czyszczoną powłokę (powłoka to zabrudzenie) z bardzo dużą prędkością (dochodzącą do prędkości dźwięku). Takie czyszczenie jest składową trzech efektów.

Efekt kinetyczny: Kiedy granulki suchego lodu uderzają w powierzchnię z prędkością dźwięku, każda powłoka na powierzchni jest pęknięta i poluzowana.

Efekt termiczny: Niska temperatura granulek suchego lodu sprawia, że powłoka jest krucha, pęka i rozluźnia ją w wyniku zmniejszonego wiązania między powłoką a powierzchnią pod spodem. Dzięki temu suchy lód może przenikać przez powłokę.

Efekt odparowania (sublimacja): Suchy lód wnika w powłokę i natychmiast sublimuje (przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego do stanu lotnego). Powoduje to 700-krotny wzrost objętości, efekt wybuchowy, który odrywa powłokę (zabrudzenie) z powierzchni.

Co to jest pellet?

Pellet - granulki powstałe z dwutlenku węgla w postaci stałej, uformowany w małe cząstki (o wielkości ziaren ryżu).

Dlaczego powinienem używać czyszczenia suchym lodem zamiast tradycyjnych metod?

Czyszczenie suchym lodem to proces całkowicie suchy. Czyszczenie suchym lodem jest nietoksyczne, nieprzewodzące i nieścierne. Suchy lód odparowuje natychmiast po kontakcie z obrobionymi powierzchniami. Daje to kilka korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami piaskowania. W przypadku czyszczenia suchym lodem nie ma odpadów wtórnych (piasek, szkło, plastik itp.). Jedynym odpadem do zamiatania lub odkurzania jest powłoka usunięta podczas obróbki. W związku z tym możliwe jest czyszczenie obiektów, w których pozostałość materiału wybuchowego z innych metod może zbierać się w każdym niedostępnym kącie. Czyszczenie suchym lodem umożliwia czyszczenie podczas pracy maszyn, bez konieczności demontażu. Ma to oczywiście wielkie znaczenie ekonomiczne, ponieważ kosztowne przestoje można wyeliminować lub drastycznie zredukować.

Co się dzieje z powłoką „po odpaleniu”?

Suche powłoki pękają na małe płatki, które można zamieść lub odkurzyć.

Wilgotne powłoki (np. Olej lub smar) są odprowadzane w strumieniu sprężonego powietrza w sposób podobny do tego, jaki obserwuje się przy wężach wysokociśnieniowych. Obrobiona powierzchnia pozostaje sucha i czysta.

Które materiały są odporne na działanie suchego lodu?

Ponieważ proces jest suchy i nieścierny, każdy materiał można czyścić strumieniem suchego lodu bez negatywnych skutków. Przykładowo pleksiglas i polerowane aluminium również mogą być poddawane obróbce suchym lodem (i nie nastąpi matowienia powierzchni).

Czy czyszczenie suchym lodem ma korzyści ekonomiczne?

Maszyny często można czyścić za pomocą czyszczenia suchym lodem podczas pracy, bez konieczności demontażu i ponownego montażu. Ma to oczywiście wielkie znaczenie ekonomiczne, ponieważ kosztowne przestoje można wyeliminować lub drastycznie zredukować.

Eliminowane są koszty związane z utylizacją śrutu i rozpuszczalników. Koszty związane z czyszczeniem i konserwacją będą często redukowane do ułamka obecnych poziomów poprzez zastąpienie tradycyjnymi metodami czyszczenia suchym lodem. Czyszczenie suchym lodem bardzo delikatnie traktuje powierzchnie materiału.

Jaki sprzęt jest potrzebny do czyszczenia suchym lodem?

Konieczna jest maszyna do czyszczenia suchym lodem. Dodatkowo konieczny jest dostęp do zasilania i źródła sprężonego powietrza.

Czy demontaż maszyn jest konieczny przed ich czyszczeniem suchym lodem?

Zazwyczaj nie jest konieczny demontaż maszyn w celu czyszczenia suchym lodem, ponieważ proces jest całkowicie suchy i nie pozostawia żadnych pozostałości materiału ani chemikaliów.

Czy czyszczenie suchym lodem ma wpływ termiczny na obrabiane obiekty?

Nie. Zmiany temperatury w maszynach podczas czyszczenia suchym lodem są na ogół niewielkie w porównaniu ze zmianami zachodzącymi podczas normalnej pracy.

Czy mogęna używać czyszczenia suchym lodem do czyszczenia gorących maszyn podczas ich pracy?

Tak. Szybsze i skuteczniejsze czyszczenie można często osiągnąć, gdy czyszczony przedmiot jest gorący.

Czy mogę zminimalizować przestoje - lub całkowicie ich uniknąć?

Tak. W wielu przypadkach możliwe będzie czyszczenie maszyn bez ich wyłączania. W innych przypadkach możliwe będzie skrócenie czasu postojów w celu czyszczenia, ponieważ czyszczone powierzchnie pozostaną suche. 

Czy uderzanie suchego lodu uszkadza powierzchnię pod spodem?

Nie. Ciśnienie "piaskowania" suchym lodem można dostosować do obrabianego materiału, tak aby powłoki i naloty można było usunąć bez uszkodzenia samego materiału pod spodem. Oznacza to, że czyszczenie suchym lodem może być również stosowane na łatwych do uszkodzenia materiałach, takich jak nikiel, chrom i aluminium.

Czy czyszczenie suchym lodem jest tak samo skuteczne jak tradycyjne metody czyszczenia?

Tak. W zdecydowanej większości przypadków czyszczenie suchym lodem będzie równie skuteczne, jak tradycyjne metody czyszczenia.

Czy mogę używać czyszczenia suchym lodem w miejscach lub na materiałach, w których nie można zastosować tradycyjnych metod?

Tak. Ponieważ czyszczenie suchym lodem jest procesem czystym i suchym, może być stosowane z przewagą zamiast tradycyjnych metod, które pozostawiają pozostałości detergentu. Proces został również dopuszczony do stosowania w przemyśle spożywczym.

Jak szybko można wyczyścić różne przedmioty / materiały?

Szybkość, z jaką można przeprowadzić czyszczenie, zależy w dużym stopniu od rodzaju powłoki, rodzaju materiału, z którego jest wykonany, temperatury przedmiotu, który ma być czyszczony, ilości powietrza itp. 

Czy potrzebne jest zewnętrzne źródło sprężonego powietrza?

Tak. Maszyna do czyszczenia suchym lodem musi być podłączona do zewnętrznego źródła sprężonego powietrza o następujących danych: Ciśnienie robocze - minimum 72 psi / maksimum 232 psi. Zużycie sprężonego powietrza -106-388 cfm, w zależności od kombinacji dysz.

Czy strumień suchego lodu może przewodzić prąd?

Nie, strumień suchego lodu nie przewodzi prądu, o ile używane sprężone powietrze jest suche.

Czy mogę kupić system dostosowany do moich potrzeb?

Tak. Istnieje możliwość dostosowania maszyn do konkretnych zadań.

Czy konserwacja maszyn ICE Sonic jest konieczna?

Maszyny do czyszczenia suchym lodem ICEsonic są zbudowane z wysokiej jakości komponentów, które ograniczają się minimalnej konserwacji. Maszyny zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić wykonywanie prac serwisowych i konserwacyjnych przez użytkowników końcowych bez udziału specjalistów. Wszystkie procedury serwisowe i konserwacyjne są przedstawione w klipach wideo na płycie CD-ROM dołączonej do urządzenia.

Czym różnią się systemy z jednym i dwoma wężami?

W systemie z jednym wężem suchy lód jest mieszany ze sprężonym powietrzem w samej maszynie. Pozwala to granulkom suchego lodu na osiągnięcie większej prędkości (energii kinetycznej), a tym samym zapewnia większą skuteczność czyszczenia. W systemie z dwoma wężami granulki suchego lodu są zasysane do pistoletu strumieniowego przez system Venturiego. Ponieważ pellet lodu najpierw miesza się ze sprężonym powietrzem w pistolecie, ich prędkość jest mniejsza niż w systemie z jednym wężem, przez co ich skuteczność czyszczenia jest niższa.

Jak należy przechowywać suchy lód?

Granulki suchego lodu są dostarczane w izolowanych pojemnikach, które zazwyczaj mieszczą 880 funtów. Kontenery te można przenosić w różne miejsca zastosowania na wózkach widłowych lub paletowych. Granulki suchego lodu można przechowywać w tych pojemnikach przez około 4-8 dni w zależności od temperatury otoczenia i jakości pojemnika. Ze względu na sublimację należy spodziewać się utraty około 4% zawartości pojemnika co 24 godziny.

Czy granulki suchego lodu odbijają się?

Kiedy granulki suchego lodu uderzają w powierzchnię, zmieniają się z postaci stałej w gazową. Dlatego na ogół nie odbijają się. Z reguły usuwany materiał jest przenoszony przez strumień sprężonego powietrza. Jednak podczas czyszczenia suchym lodem należy zawsze nosić okulary ochronne.

Czy czyszczenie suchym lodem powoduje kondensację?

Podczas czyszczenia ciepłych powierzchni zwykle nie dochodzi do kondensacji, ponieważ temperatura powierzchni pozostaje powyżej punktu rosy. Aby zapobiec kondensacji powstającej w związku z intensywnym czyszczeniem lub gdy czyszczenie odbywa się w zimnych miejscach, zaleca się stosowanie lamp grzewczych, termowentylatorów lub podgrzanego sprężonego powietrza.

Czy granulki suchego lodu są lepsze niż bloki suchego lodu?

Tak. Granulki suchego lodu są bardziej zwarte niż płatki cięte lub starte z bloku suchego lodu. Dzięki temu granulki suchego lodu czyszczą skuteczniej. Wiele z prac czyszczących wykonywanych obecnie przy użyciu granulatu suchego lodu nie byłoby możliwych do wykonania przy użyciu maszyny do czyszczenia suchym lodem, która wykorzystuje płatki.

Czego nie można osiągnąć za pomocą czyszczenia suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem nie powoduje ścierania i bardzo delikatnie czyści powierzchnie. Dlatego nie można go użyć do uzyskania szorstkiej powierzchni.

Czy czyszczenie suchym lodem może być stosowane w przemyśle spożywczym?

Tak. Czyszczenie suchym lodem jest idealne dla przemysłu spożywczego, ponieważ proces czyszczenia nie wymaga użycia wody ani chemikaliów. Wiele wdrożeń czyszczenia suchym lodem w przemyśle spożywczym jasno pokazują, jak wszechstronny jest ten system. Proces ten służy do usuwania przypieczonych resztek jedzenia z piekarników oraz do czyszczenia mikserów i form. Może usuwać papier i kleje z maszyn pakujących. Czyszczenie suchym lodem może być stosowane na powierzchniach plastikowych i metalowych niezależnie od tego, czy czyszczony obiekt jest gorący, czy zimny.

Czy czyszczenie suchym lodem może być używane w elektronice?

Tak. Czyszczenie suchym lodem może być używane do usuwania brudu i sadzy z elektroniki bez zamoczenia lub używania chemikaliów. Czyszczenie suchym lodem może być stosowane na urządzeniach o mocy do 29 kW bez odłączania zasilania. Nieoczekiwanej awarii zasilania i wynikającej z tego przerwy w produkcji można uniknąć, okresowo czyszcząc elementy elektroniczne.

Czy czyszczenie suchym lodem może być używane w maszynach pakujących?

Tak. Czyszczenie suchym lodem skutecznie usuwa pozostałości kleju i inne zabrudzenia z maszyn pakujących. Poprawia to znacznie wydajność linii pakującej i może zmniejszyć częstotliwość nieoczekiwanych  awarii i przestojów. 

Czy czyszczenie suchym lodem może być używane w druku?

Tak. Czyszczenie suchym lodem jest skutecznym sposobem usuwania mokrego i suchego tuszu, proszku, pyłu papierowego i pozostałości kleju. Ogranicza to liczbę nieoczekiwanych przestojów do minimum, poprawia jakość produktu i skraca czas konserwacji.

Czy czyszczenie suchym lodem może być używane na formach?

Tak. Czyszczenie suchym lodem można korzystnie stosować do czyszczenia form podczas produkcji. Zmniejsza to przestoje. Powierzchnie formy nie są uszkodzone, ponieważ proces jest bardzo delikatny.

Czy można stosować czyszczenie suchym lodem na budynkach?

Tak. Czyszczenie suchym lodem może być używane do usuwania sadzy i brudu z budynków, a tym samym do odnawiania powierzchni. Metodę tę często stosuje się w budynkach fabrycznych, gdzie kluczowe jest jak najszybsze wznowienie produkcji. Ponieważ suchy lód paruje w kontakcie z powierzchnią budynku, czyszczenie suchym lodem może być stosowane do czyszczenia wnętrz budynków bez konieczności przemieszczania sprzętu, maszyn czy wyposażenia. Tam, gdzie stosowane są tradycyjne metody czyszczenia - z użyciem wody i środków chemicznych - często konieczne jest rozmontowanie i przesunięcie sprzętu w celu zabezpieczenia go przed uszkodzeniem.

Czy czyszczenie suchym lodem może być stosowane w przemyśle farmaceutycznym?

Tak. Przemysł farmaceutyczny wyznacza wysokie standardy higieny. Dlatego czyszczenie suchym lodem jest idealną metodą czyszczenia. Jest to czysty i suchy proces, który skutecznie i szybko usuwa powłoki i osady z form, przenośników, pojemników, mikserów i innych urządzeń produkcyjnych. Metody czyszczenia na bazie pary i wody mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Po pierwsze, para wodna może stanowić pożywkę dla bakterii i innych mikroorganizmów. Czyszczenie suchym lodem to proces na sucho, który eliminuje ten problem. Po drugie, czyszczenie wodą i parą może zwiększyć ryzyko wypadków z elektroniką. Ponieważ suchy lód odparowuje w kontakcie z czyszczoną powierzchnią, nie ma wtórnych odpadów. Ponieważ czyszczenie suchym lodem nie jest procesem ściernym, formy używane do produkcji nie ulegną uszkodzeniu.

Czy czyszczenie suchym lodem jest bezpieczne dla środowiska?

Suchy lód jest całkowicie nietoksyczny. W przeciwieństwie do metod czyszczenia wykorzystujących wodę lub węże wysokociśnieniowe nie ma emisji zanieczyszczonej wody do środowiska. Oderwaną powłokę można zamieść lub odkurzyć i usunąć w razie potrzeby. Podczas czyszczenia suchym lodem nie powstają toksyczne opary rozpuszczalników i innych chemikaliów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium