Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Uszkodzenie linii produkcyjnej przy braku programu źródłowego sterownika PLC.
Uszkodzenie linii produkcyjnej przy braku programu źródłowego sterownika PLC.

Czy jesteśmy w stanie coś zrobić? Czasami tak. Przykładem może być linia napełniania butelek w zakładach mleczarskich. Maszyna składa się z kilku modułów. Jednym z nich jest moduł nasuwania i cięcia etykiety/rękawa foliowego na butelki. Napędzany serwonapędem sterowanym poprzez sterownik PLC.

Po dokonaniu diagnostyki okazało się, że nie ma możliwości przerobienia obecnego systemu. Program, który udało się pobrać po podłączeniu się do maszyny był częściowo zablokowany przez producenta. Bez posiadania kodu źródłowego naprawa systemu nie była możliwa.

szafa sterownicza

Rozwiązaniem mogłoby być narysowanie schematu elektrycznego na podstawie oprzewodowania maszyny, następnie rozpisanie algorytmu maszyny i napisanie nowego oprogramowania na sterownik PLC. Ponieważ maszyna była już mocno wyeksploatowana podczas tych prac trzeba byłoby wymienić́ oprzewodowanie, cześć́ aparatury łączeniowej oraz obszyć szafę sterowniczą od nowa według nowego schematu. Taka modernizacja byłaby kosztowna i długotrwała.

Biorąc pod uwagę, że przywrócenie funkcjonalności maszyny powinno zostać przeprowadzone w bardzo krótkim czasie i za rozsądną cenę, przedstawiono drugie rozwiązanie.

Polegało ono na instalacji nowego zestawu serwonapędowego o tym samym momencie i prędkości znamionowej firmy HMC Electric. Zestaw zawierał silnik serwo z 17- bitowym enkoderem oraz serwozasilacz. Serwozasilacz wraz z zabezpieczeniami i elementami łączeniowymi zostały zainstalowane w osobnej obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej i zamontowane w miejscu, które nie przeszkadzało obsłudze oraz nie kolidowało z funkcjonowaniem maszyny. Obudowa została zasilona z istniejącej szafy sterowniczej oraz podłączona do istniejącego systemu bezpieczeństwa. Stary silnik serwo został zdemontowany i na jego miejsce zamontowano nowy silnik serwo. Nowy zasilacz serwo został oprogramowany w taki sposób, aby współpracował z istniejącym układem.

prefabrykacja szaf sterowniczych

System zaprojektowano tak, aby posiadał dwa tryby pracy: automatyczny i ręczny. Tryb pracy automatycznej działał w oparciu o wyłącznik krańcowy i czujnik laserowy zainstalowany w maszynie oraz enkoder liczący drogę rękawa foliowego. W trybie pracy ręcznej można sterować silnikiem za pomocą dwupozycyjnego przełącznika. Silnik w tym trybie obraca się ze stałą prędkością.

Takie rozwiązanie pozwoliło na ominięcie sterownika PLC. W celu utrzymania dostarczania do sterownika sygnałów z wyłącznika krańcowego i czujnika laserowego, a jednocześnie odseparowania nowego układu, zostały dołożone do nich dodatkowe styki. Styki te sterują także nowym układem serwonapędowym.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium